Górnołużyckie Stowarzyszenie Pszczelarzy w Zgorzelcu


Umowa z ARiMR

W dniu wczorajszym (20.07.2023) podpisaliśmy umowę z ARiMR w zakresie Interwencji 6.5 - pomoc na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół.

Wszystkim, którzy opłacili już swoje zamówienia (matki, odkłady) serdecznie dziękujemy.

Tych, którzy tego jeszcze nie robili prosimy o jak najszybsze uregulowanie należności.

Pozostałe Interwencje (leki i sprzęt) są w ARiMR wciąż jeszcze na etapie rozpatrywania.
Pokarm dla pszczół

Cena za 1kg to 5,19 zł.
Prosimy o wpłaty do 22 lipca 2023 r.
Zakup leków

Leki Apiwarol opakowanie 25 sztuk cena brutto 58 zł.

Biowar opakowanie 10 pasków 63,50 zł

Termin dostawy około 20 czerwca 2023r.

Jeżeli ktoś potrzebuje leki do odkładów jest możliwa szybsza realizacja po uprzednim zgłoszeniu pod numer 509796165.

Apistrip oraz Apilife Var cena będzie podana w pózniejszym terminie.

Ze względu na niestabilną gospodarkę rynkową ceny mogą ulec zmianie.
Nadleśnictwo Węgliniec, opryski lasu

Nadleśnictwo Węgliniec informuje, że od dnia 20.04.2023 r. do odwołania, planowane są zabiegi agrolotnicze w celu zwalczania szkodnika pierwotnego sosny - barczatki sosnówki.

Pismo dot. wprowadzenia okresowego zakazu wstępu do lasu.
Decyzja dot. leśnictwa Osiecznica, Lisek
Decyzja dot. leśnictwa Parowa
Mapa obszaru objetego okresowym zakazem wstępu do lasu

Rozpoczęcie sezonu pszczelarskiego

Pierwszego kwietnia rozpoczęcie sezonu pszczelarskiego, Radomierzyce
Szkolenie, choroby pszczół

26 marca (niedziela) o godzinie 10-tej w świetlicy wiejskiej w Gozdaninie odbędzie się szkolenie na temat nosemozy i paraliżu pszczół

Apigard, lek na warrozę

Dzień dobry, przekazuję otrzymaną wiadomość wraz z ulotką na temat leku do zwalczania warrozy.
Pozdrawiam
Agata Mroczkowska

APIGARD ulotkaInformacje dla ARiMR

Dzień dobry, w związku z otrzymanymi informacjami z ARiMR dot. programu wsparcia dla pszczelarzy, zwracam się do Państwa z prośbą o wypełnienie ankiety w załączniku.
Zebrane informacje posłużą do wypełnienia wniosku o przyznanie pomocy dla Państwa- członków Górnołużyckiego Stowarzyszenia Pszczelarzy w Zgorzelcu. Załączoną ankietę mogą Państwo odesłać:
- pocztą na adres siedziby stowarzyszenia ul. Warszawska 9/1, 59-900 Zgorzelec
- mailowo na adres   gspszczelarzy.zgorzelec@gmail.com
- osobiście członkom Zarządu Górnołużyckiego Stowarzyszenia Pszczelarzy
Ankieta dla ARiMR
Agata Mroczkowska
Ankieta dla ARiMR
Reaktywacja Klubu

Zarząd GSP zaprasza wszystkich naszych pszczelarzy do wymiany doświadzeń pszczelarskich. Spotkanie klubu pszczelarza (reaktywacja) odbędzie się 21.01.2023r. o godzinie 10.00, Radomierzyce 76 (CRT). Zapraszamy.

Grupy fukcyjne

Węza (wyrób z wosku)
Przewodniczący Wiesław Śliż zam. Trójca 162a Tel 509 796 165
Arkadiusz Czepik Tel. 502 269 020

Spotkania
Przewodniczący Antoni Rutkowski Tel. 693 229 802
Krzysztof Tarnawski Tel. 887 744 988

Leki Przewodniczący Tomasz Kobak gmina Bogatynia Tel. 608 857 926
Marek Wawruch Jerzmanki Tel. 692 303 915
Dariusz Mroczkowski Osiek Łużycki Tel.

Badania (miodu, węzy, pszczół)
Arkadiusz Czepik Tel. 502 269 020
Jarosław Rajczakowski Tel. 501 291 616

Pasza
Przewodniczący Gniewomir Zapiórkowski Tel. 691 845 314
Artur Bojsan Tel. 509 159 029
Rzecznik GSP

Rzecznikiem GSP udzielającym informacji związanych z funkcjonowaniem stowarzyszenia jest kolega Sławomir Darul.
Pełni dyżur w wtorki w godzinach 12-15, tel: 736 235 872, e-mail: slawomir.darul12@interia.pl

Składki członkowskie 2023

Na rok 2023 zgodnie z uchwałą Walnego Zebrania Członków (z 3 grudnia 2022 roku) obowiązujące są składki członkowskie w wysokości 50 zł/os + 5 zł/ul.
Termin ostateczny opłaty składek to 31 marca 2023r.

Kradzież uli, Bogatynia

Skradziono ule w Bogatyni należące do pana Wolnego. 30 szt. wraz z rodzinami, kilka to warszawskie poszerzane a reszta to wielkopolskie.
Kolor uli to zielony i brązowy, prosimy się rozglądać w swojej okolicy.
Również prosimy o pomoc pszczelarzowi w odbudowaniu pasieki.

Zatrucie pszczół, Wilka

Nasz kolega, Stanisław Główczyk stracił ostatnie 4 rodziny pszczele w wyniku zatrucia.
Osoby chętne, które chciałyby pomóc pszczelarzowi prosimy o kontakt.
Zmiany w refundacjach na najbliższy sezon - 2022!

Początkiem września Prezes ARiMR zmienił warunki mechanizmu "Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich", a najważniejsze zmiany z nich to:
Podziękowanie dla pszczelarzy

Prezes GSP składa podziękowanie za pomoc w majowej dystrybucji leków przeciw warrozie Paniom: Marcie Tylutce, Dorocie Woźniak, a także Panom: Markowi Kulikowi, Konradowi Obolskiemu, Markowi Biardzkiemu, Mariuszowi Urbaniakowi, Zbigniewowi Gogalińskiemu, Tomaszowi Kobakowi.

Prezes GSP składa podziękowanie za pomoc w dystrybucji (wydawaniu) paszy dla pszczół Paniom: Marcie Tylutce, a także Panom: Markowi Przybyszowi, Konradowi Obolskiemu, Feliksowi Wołoszyn.

Prezes GSP serdecznie dziękuje Członkom Stowarzyszenia, którzy przesłali pełnomocnictwa do ich reprezentowania na walnym. Dzięki Państwu pełnomocnicy posiadali bezwzględną większość całego stowarzyszenia.
Kradzież ula, Jerzmanki

Szanowni Państwo, w nocy 29/30 maja został ukradziony ul wraz z rodziną pszczelą naszemu Członkowi Stowarzyszenia Markowi Wawruch z Jerzmanek. Ul miał białą drewnianą dennicę orza 2 korpusy styropianowe Łysonia. ręcznie robiony daszek. Wszelkie informacje mogące ustalić sprawcę kradzieży proszę kierować na numer telefonu 692 303 915.
Uwaga! 1% dla Górnołużyckiego Stowarzyszenia Pszczelarzy

Uwaga! 1% dla Górnołużyckiego Stowarzyszenia Pszczelarzy w 2022 r. (za rok podatkowy 2021)
W grudniu 2021 została opublikowana lista organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za rok podatkowy 2021.
Górnołużyckie Stowarzyszenie Pszczelarzy w Zgorzelcu znalazło się na tej liście podmiotów uprawnionych. W związku z powyższym składając zeznanie podatkowe wystarczy w odpowiednie rubryki zeznania podatkowego wpisać numer KRS 0000248320 oraz kwotę nie przekraczającą 1% kwoty podatku należnego (po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół). Właściwy urząd skarbowy sam przekazuje zadeklarowane kwoty z 1% na konto właściwej organizacji pożytku publicznego (OPP), a podatnik, oprócz wypełnienia rubryk dot. przekazania jednego procentu (dodatkowo może podać dane go identyfikujące lub cel szczegółowy, np. konferencja młodych naukowców), nic więcej nie wykonuje.
Warto dodać, że każda kwota będzie stanowić cenne źródło przychodów naszej organizacji, która dzięki nim będzie mogła realizować działania w ramach pożytku publicznego bardziej profesjonalnie oraz w szerszym zakresie.

Druki PIT-OP do pobrania, druku i uzupełnienia danymi osobowymi:

- PIT-OP pojedynczy w formacie A4

- PIT-OP 2 egzemplarze A5 do wydruku na A4

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które przekazały 1% podatku naszemu stowarzyszeniu w poprzednich latach i zachęcamy do kolejnego przekazywania nam w tej postaci wsparcia. 

Jak co roku, osobom, które przekażą 1% podatku oraz swoje dane (wyrażą na to zgodę w deklaracji) podziękujemy indywidualnie - pisemnie - przesyłając pocztą podziękowanie razem z drobnym upominkiem - książką stanowiącą efekt pracy młodych naukowców i wydaną przez nasze stowarzyszenie, co roku inną :) Górnołużyckie Stowarzyszenie Pszczelarzy w Zgorzelcu na FaniMani.pl

Nasze stowarzyszenie zarejestrowało się na stronie Fundacji Fani Mani. Zachęcamy członków oraz sympatyków pszczół i pszczelarstwa do rejestrowania się na stronie, zainstalowaniu przypominajki w przeglądarce. Dzięki czemu robiąc zakupy na stronach partnerskich część zapłaty trafi do naszej organizacji. Osoby, które nabywają produkty nie ponoszą żadnych dodatkowych opłat, a to sklep internetowy jedynie rezygnuje z części swojej marży przeznaczając je na określony cel. Co ważne, to osoba, która kupuje, decyduje do kogo ma trafić kwota środków. Dlatego ważne jest by zarejestrować się na stronie FaniMani.pl i wybrać właśnie nasze stowarzyszenie wyszukując je w bazie (np. poprzez wpisanie części nazwy stowarzyszenia. Zachęcamy do takiej, bezkosztowej, formy wspierania naszej organizacji. Zarejestrować można się tutaj: FaniMani.pl

Monitoring w pasiekach dot. os

DO BRACTWA PSZCZELARSKIEGO
Jeśli spotykaliście w ostatnich latach osy (np. osa dachowa, osa leśna, szerszeń europejski) w okolicy pasieki lub pracowni pszczelarskiej, sfotografujcie je (także ich gniazda) i prześlijcie zdjęcia wraz z podaniem miejscowości na adres: mikolaj.boranski@inhort.pl i pawlik@umk.pl Informacje o osach będą wykorzystane do oceny bezpieczeństwa pasiek w odniesieniu do ostatnio obserwowanych zmian klimatycznych. Prawa autorskie gwarantowane.
Z pszczelarskim pozdrowieniem,
Zespół Badawczy
Uniwersytet M. Kopernika w Toruniu
& Zakład Pszczelnictwa w Puławach - Instytut Ogrodnictwa
UWAGA! Kradzież miodarki

W okresie świątecznym skradziono kol. Andrzejowi Krasowskiemu w Żarkach Średnich miodarkę 4-plastrową ("Łysoniowską"). Jeśli ktoś zauważy podejrzane oferty sprzedaży tanio miodarek w naszej okolicy, to proszę poinformować zarząd o tym fakcie. Dane do kontaktu w zakładce Stowarzyszenie.

Zostań Patronem naszej działalności! To banalnie proste!

Jesteś pszczelarzem, miłośnikiem owadów zapylających, lubisz przyrodę albo miód? Chcesz by ktoś podejmował się działań na rzecz rozwoju pszczelarstwa, dbał o owady zapylające i troszczył o bazę pokarmową (pożytkową) dla pszczół miodnych? Ta propozycja jest dla Ciebie! Nie musisz być naszym członkiem! Ale jeśli jesteś, to chyba nie wypada nie zadbać o los własnej organizacji i o to, żeby działo się więcej?! No właśnie! Zacznijmy wspólną przygodę wśród pięknych kwiatów, pełnych nektarów i pięknie bzyczących owadów zapylających!

Co należy zrobić aby z nami rozwijać dalej stowarzyszenie i działać na rzecz pszczółek 🐝🐝🐝 bardziej profesjonalnie, coraz szerzej i więcej?! Wystarczy proste w wykonaniu wsparcie - a mianowicie wykonanie zlecenia przelewu cyklicznego z własnego konta na konto Górnołużyckiego Stowarzyszenia Pszczelarzy w Zgorzelcu, organizacji pożytku publicznego. Niech to będzie drobna kwota, ale stała! To bardzo ważne. Może to być 1 zł, 5 zł, 10 zł albo ile uznasz za stosowne, raz na miesiąc, kwartał, półrocze. Wszystko zależy od tego jak bardzo chcesz się zaangażować w naszą działalność. Ważny jest sam fakt, że docenisz działalność i będziesz naszym sympatykiem, mecenasem i patronem, a nie sama kwota. Zauważ, że dużo więcej pieniędzy w życiu każdy z nas wydaje niepotrzebnie, marnując na coś czego nie lubimy, nie jest potrzebne albo zwyczajnie nie smakuje. Tu masz okazję i czas na podjęcie decyzji, nie kupujesz niczego, jesteś PATRONEM, osobą ważną, która czyni dobro! Zmienia z nami pszczelarstwo dnia dzisiejszego i jutrzejszego, tworzy nowe standardy, wyłamuje się ze sztywnych ram organizacyjnego braku otwartości na głos osób z zewnątrz.

Jako naszego Patrona zachęcamy do kontaktu na maila: konferencjapszczoly@gmail.com (klauzula RODO jest na naszej stronie, prosimy zapoznaj się). Podziel się z nami swoimi przemyśleniami, Twoje propozycje postaramy się przedyskutować na Zarządzie i na zebraniach. A może mamy już w planach takie działanie? Sprawdź nas, bo takiej drugiej organizacji pszczelarskiej w Polsce nie znajdziesz! 

Jeszcze ważne wyjaśnie... dlaczego cykliczne przelewy? Bo wtedy łatwiej będzie skonstruować budżet, uwzględnić przychody i móc zaplanować dodatkowe aktywności! 🐝🐝🐝 I to wszystko dzięki Tobie! Prezes GSP jako pierwszy ustawił comiesięcznie przelew na 16 stycznia! Zaplanuj swój!

Wpisując tytuł przelewu: "darowizna na cele statutowe związane z ochroną środowiska" masz możliwość później odpisać je od dochodu i częściowo "odzyskać" środki finansowe w zwrocie podatku! 🐝🐝🐝

No i na koniec dane do przelewu (bo o mały włos bymśmy zapomnieli hahaha😅):
Górnołużyckie Stowarzyszenie Pszczelarzy
ul. Warszawska 9/1
59-900 Zgorzelec
Nr konta: 09 1050 1908 1000 0090 3013 9811

Za wsparcie w imieniu wszystkich 🐝🐝🐝 (miodnych i dzikich) serdecznie dziękujemy  i liczymy na Ciebie!
Zwolnienie z opłat dla aktywnych

Zarząd GSP na posiedzeniu w dniu 13 listopada podjął uchwałę zwalniającą z opłat w ramach działalności odpłatnej osoby świadczące pracę lub pracę wolontariacką na rzecz stowarzyszenia. Zwolnienie dotyczy tylko projektu, w którym udzielana jest pomoc w postaci pracy. Zwolnienie nie dotyczy opłat, na podstawie których wypłacana jest później refundacja (np. zakup leków czy pszczół w ramach mechanizmu "Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich"). Zarząd do uznawania zwolnień upoważnił Prezesa GSP. Koszty opłat za osoby zwolnione pokrywane będą z majątku własnego stowarzyszenia. Zwolnienie ma za zadanie zachęcić do wspierania działalności Zarządu.
Wpłaty

Od 1 stycznia 2018 roku Skarbnik Pan Marek Przybysz będzie przyjmował do kasy wyłącznie wpłaty składek członkowskich i wpisowych oraz ewentualnych darowizn (czyli przychodów działalności nieodpłatnej pożytku publicznego).
Wszelkie wpłaty na matki, leki, szkolenie (czyli przychody działalności odpłatnej) itd. proszę wpłacać na konto stowarzyszenia.
W przypadku braku konta, wpłat można wykonywać z kont innych osób (np. kogoś z rodziny) albo za pomocą poczty itd.
W takim przypadku proszę w tytule podać imię i nazwisko pszczelarza, którego wpłata dotyczy. Zmiana w przyjmowaniu płatności na konto jest wymuszona przepisami fiskalnymi. Przepraszamy za utrudnienia.
Emil Szymański, Prezes GSP
Darowizny finansowe

Zachęcamy do dobrowolnych wpłat darowizn finansowych na rzecz Górnołużyckiego Stowarzyszenia Pszczelarzy w Zgorzelcu. Przy wpłatach na konto stowarzyszenia (dane do przelewu w zakładce "stowarzyszenie") można odpisać od dochodu przekazaną darowiznę.
Maksymalnie można odpisać kwotę do wysokości 6% dochodu w danym roku finansowym (darowizny wpłacone w 2018 r. odlicza się od podatku za rok 2018 czyli rozliczając się w 2019).
Tytuł do przelewu: darowizna na cele statutowe związane z ochroną środowiska. Dowód wpłaty najlepiej zachować, gdyż urząd skarbowy może poprosić o udokumentowanie wpłaty.
  Prezes GSP
Emil Szymański
Ubezpieczenia pasiek

Pasieki członków GSP opłacających w terminie (do 31 marca) składki członkowskie ubezpieczane są w ramach OC z funduszy naszego stowarzyszenia.
Koleżanki i koledzy zainteresowani dodatkowymi ubezpieczeniami opłacanymi w własnym zakresie proszeni są o zapoznanie się z załącznikami (tak to wyglądało w 2017, jeszcze nie ma oferty na 2018 z firmy ubezpieczeniowej):
TUW DEKLARACJA PRZYSTĄPIENIA DO UBEZPIECZENIA TUW 2017-1.doc
ogolne_warunki_ubezpieczenia_dla_gospo darstw_rolnych_bezpieczna_zagroda_obowiazujace_od_15_lipca_2015_r-1.pdf
Aneks Bezpieczna Zagroda WU-06.04.03 A4-1.pdf
Rolniku, nie zabijaj nas

Logo Górnołużyckie Stowarzyszenie Pszczelarzy w Zgorzelcu

Mamy zaszczyt zaprezentować nowe logo Górnołużyckie Stowarzyszenie Pszczelarzy w Zgorzelcu, na którym ul nawiązujące do tradycyjnej (charakterystycznej) zabudowy Górnych Łużyc tzn. domów przysłupowych.
Dachówka na domku pszczół nawiązuje do budowy komórek woskowych. Podkreślona jest również rola kwiatów w życiu pszczół.
Projekt logo wykonała w głównej mierze artystka, pani Wioletta Kotwicka (szkic ula), której składamy szczególne podziękowania za trud włożony w opracowanie najważniejszej części logo.
Pozostałe elementy, tzn. napis, kolorystykę obrazu i tła wykonał Emil Szymański (członek stowarzyszenia).
Stoisko handlowe GSP

Koledzy Pszczelarze, członkowie Górnołużyckiego Stowarzyszenia Pszczelarzy w Zgorzelcu, Zarząd Stowarzyszenia kierując się chęcią ułatwienia sprzedaży pozyskiwanych w Waszych pasiekach produktów pszczelich, jak również koniecznością promowania naszego Stowarzyszenia wśród lokalnej społeczności postanowił podjąć się organizacji firmowego stoiska z produktami pszczelimi.
Stoisko organizowane byłoby w trakcie trwania różnego rodzaju imprez i świąt na terenie działania naszego województwa.
W załączeniu przesyłamy regulamin korzystania z organizowanych przez nas stoisk sprzedaży

Prezes GSP, Marek Przybysz
Matki refundowane przez KOWR

Matki muszą być zamówione (i zakupione) w pasiekach prowadzących księgi i rejestry dla linii hodowlanych. Wykazy można znaleźć na stronie KCHZ pod adresem: Wykazy linii hodowlanych pszczół, 

Matki z innych pasiek nie podlegają refundacji!
Płatność za matki dokonuje GSP, natomiast koszty przesyłki są pokrywane przez pszczelarza indywidualnie, termin odbioru i sposób pszczelarz sam ustala z producentem.
GSP zbiera pieniądze na zakup matek i płaci przelewem za zakup matek danemu producentowi.
Nasz facebook

Kolega Emil Szymański założył fanpage naszego stowarzyszenia na portalu Facebook.
adres: http://www.facebook.com/pszczelarze.zgorzelec
Zapraszamy do odwiedzin.
GSP w Zgorzelcu wznowiło działalność

Po kilkuletniej przerwie Górnołużyckie Stowarzyszenie Pszczelarzy w Zgorzelcu wznowiło swoją działalność we wrześniu 2012 r.